Ćwiczenia powiatowe jednostek OSP na terenie gminy Ryglice

Ćwiczenia powiatowe jednostek OSP na terenie gminy Ryglice

W piątek 23 października 2015 r w godzinach wieczornych  na Kompleksie Leśnym Nadleśnictwa Gromnik w Zalasowej odbyły się powiatowe ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze z udziałem jednostek z terenu powiatu tarnowskiego: z gminy Ryglice – wszystkie jednostki OSP, z gminy Tuchów: OSP Tuchów i OSP Karwodrza, z gminy Skrzyszów: OSP Szynwałd i OSP Łękawica oraz s z gminy Rzepiennik Strzyżewski: OSP Turza i OSP Olszyny. Organizatorem ćwiczeń była Państwowa Straż Pożarna oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP. Tematyka ćwiczeń obejmowała dwa zadania taktyczne: wielkopowierzchniowy pożar lasu  z podawaniem strumieni wody na długie odległości metodą przetłaczania oraz wypadek w lesie (osoby uwięzione w samochodzie przez powalone drzewo). Obydwa te zadania wymagały od strażaków bardzo dużych umiejętności, jak również dużej koncentracji ze względu na tereny leśne i porę dnia. Druhowie z OSP Olszyny jak inne jednostki zostali zadysponowani do pożaru lasu a w późniejszej fazie działań skierowani wraz z zastępem z OSP Ryglice do wypadku. Działania polegały na wyciągnięciu poszkodowanych z samochodu, udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej i przekazaniu poszkodowanych załodze pogotowia ratunkowego. Po zakończonych ćwiczeniach wszyscy udali się do budynku wielofunkcyjnego w miejscowości Zalasowa, gdzie organizatorzy ćwiczeń dokonali podsumowania.

Więcej można zobaczyć tutaj:Jesienna akcja w tuchowskim lesie