Pożar sadzy w kominie

W dniu 19.01.2016r, o godz. 12.35. strażacy zostali zaalarmowani do pożaru sadzy w kominie w budynku mieszkalnym  w miejscowości Olszyny, przysiółek Nadole Południowe. Po przybyciu na miejsce przy pomocy kilku gaśnic ugaszono pożar sadzy i tym samym uratowano budynek od pożaru.

Działania zakończono przyjazdem do remizy o godz. 14.25.

Należy tutaj podkreślić że używanie wody do gaszenia takiego pożaru  jest zabronione. Jeden litr wody może wytworzyć do 1700 litrów pary wodnej, co w takiej sytuacji może doprowadzić do rozszczelnienia (rozerwania) komina.  Dobrym sposobem, (jeśli jest dostęp do komina na dachu), jest wsypanie w wylocie komina soli kuchennej lub ewentualnie piasku. Oczywiście bardzo skuteczne będą gaśnice proszkowe, tylko te stosujemy podając proszek w otwór kominowy przy piecu. W żadnym wypadku nie używamy wody.

Więcej informacji o tego typu zdarzeniach możesz uzyskać tutaj: jak ugasić pożar sadzy w kominie