Powódź w Olszynach – maj 2019

Powódź w Olszynach – maj 2019

W maju bieżącego roku, dwukrotnie nasza jednostka prowadziła działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Olszyn, wszystkim kierowcom, a także na zminimalizowaniu skutków nawiedzających nas powodzi.

Akcja powodziowa rozpoczęła się w dniu 22.05.2019 roku, o godz. 19:25. Zagrożona była posesja w centrum wsi. Zalana została również droga powiatowa na granicy Olszyn i Ołpin. Nasze działania skupiły się głównie na zabezpieczeniu posesji jednego z naszych mieszkańców przed zalaniem, a później do wypompowywania wody z pomieszczeń. Działania te prowadził zastęp na samochodzie GBA STAR 266 wspomagany dodatkową grupa strażaków. Drugi zastęp SLRt FIAT DUCATO działał na drodze powiatowej zabezpieczając miejsce zalanej drogi, jak również patrolowaniem drogi powiatowej na terenie Olszyn. Działania zakończyły się o godz. 4:50 następnego dnia. W działaniach brało udział łącznie 18 strażaków ratowników z naszej jednostki.

W dniu 24.05.2019 roku, o godz. 4.10 ponownie zostaliśmy zaalarmowani, do działań powodziowych. Tym razem podnoszący się poziom wody, po raz kolejny zalał drogę na granicy Olszyn i Ołpin. Strażacy w zastępie GBA STAR 266 oraz SLRt Fiat DUCATO zabezpieczali miejsce zdarzenia, do momentu ustąpienia zagrożenia. Działania obejmowały również kierowanie ruchem drogowym w centrum naszej miejscowości, informując kierowców o możliwych objazdach. Działania zakończyliśmy o godz. 10.00.